Novinky

  • 22.04.2019 Neutral Lotus, patřící čínskému holdingu Geely, připravuje superauto s elektrickým pohonem.

  • 20.04.2019 Neutral Nový Ford Kuga se v USA představuje jako Ford Escape a Lincoln Corsair.

  • 20.04.2019 Bad Zahájení sériové výroby elektromobilu Audi e-tron zpožďuje nedostatek akumulátorů.

Facebook Instagram

Gené radí, jak jezdit v zimě

Gené radí, jak jezdit v zimě

Hlavně zachovat klid a nepanikařit

Jordi Gené, bratr někdejšího pilota F1 Marka a tovární jezdec Seatu, natočil nedaleko Innsbrucku instruktážní video. Věnuje se v něm základním pravidlům jízdy v zimních podmínkách, na zasněžených a zledovatělých vozovkách.

Jak tedy znějí jeho doporučení?

1) Předvídejte, co je před vámi, a jeďte plynule.

2) Ve sjezdech je zásadní brzdění motorem. Jízda v klesání na nižší převodové stupně usnadní ovládání vozidla a ulehčí brzdám. To platí i pro léto, ale mimořádně velký význam má právě v chladném období, protože při nízkých teplotách ztrácejí pneumatiky na asfaltu adhezi.

3) Při jízdě na sněhu věnujte pozornost tmavým plochám na komunikaci, protože by se mohlo jednat o náledí. Je důležité zachovat klid a nedělat náhlé manévry. Volantem otáčejte pozvolna a brzděte jen mírně, dokud kritické místo nepřejedete.

4) Mlhové světlomety zapínejte pouze, když je to třeba. Jsou přínosné v hustém dešti nebo mlze, ale při nesprávném používání mohou oslňovat ostatní řidiče.

5) U zaparkovaného vozidla s automatickou převodovkou je vhodné posunout páku voliče do polohy P, respektive zařadit „neutrál“, první převodový stupeň či zpětný chod ve vozech s mechanickou převodovkou, a v obou případech zajistit auto také parkovací brzdou. Při stání venku je žádoucí zdvihnout stírací lišty, aby nepřimrzly ke sklu čelního okna během sněžení nebo velkého poklesu teplot.

Komentáře ke článku

reklama
reklama