Novinky

  • 09.07.2020 Neutral Bernhard Maier odejde k 31. červenci z funkce předsedy představenstva Škody Auto

  • 09.07.2020 Neutral Nový studentský vůz ze Škody Auto ponese jméno Slavia

  • 06.07.2020 Neutral Do konce roku má být v ČR zprovozněno 63 kilometrů nových dálnic a silnic

Facebook Instagram

Den za obnovu lesa

Den za obnovu lesa

Nové stromky pro budoucnost - už 19. října

Autoklub České republiky navázal partnerství s podnikem Lesy České republiky. Výsledkem je společný program #NEpolese. Program podpořil i několikanásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais.

Krajina obnažená po kalamitní těžbě láká mnohem víc než dřív příznivce terénní jízdy na motorkách, čtyřkolkách a v terénních autech. Jejich řidiči často nevědí, že už začala obnova ploch. Do porostů vjíždějí obvykle v početných skupinách a způsobují zde velké škody.

Terénní motoristé ohrožují chodce, houbaře, turisty a mohou se vážně zranit při střetu s těžební technikou, která se v době zvýšeného zpravování kůrovcového dřeva pohybuje po lesních cestách i v porostech. Průjezd techniky nebo vozidel složek záchranného systému komplikují i bezohledným parkováním v lesích a podél cest. Škody působí také stopy terénních pneumatik. V kolejích po nich se během krátkého přívalového deště vytvoří dravé potůčky, jež strhávají půdu z obnovovaných ploch.

Les

„V době zásadní obnovy krajiny je třeba vysvětlit motoristům všechna rizika a nebezpečí, kterým se vystavují, jež působí nebo mohou způsobit. Nechceme jít jen cestou kontrol a represe, ale i prevence. Chceme jezdce motivovat, aby využívali schválené offroadové tratě s adekvátním ekologickým zázemím. Kromě Policie České republiky jsme proto zahájili spolupráci s Autoklubem České republiky coby státem uznávané edukativní kapacity stran motosportu,“ vysvětluje generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Seznam tratí je k dispozici v mobilní aplikaci Klub nového lesa. Součástí programu budou i osvětové besedy. Většina se uskuteční na velkých motoristických akcích, kde se mladí fanoušci motorismu setkávají nejčastěji.

Tím ale společné aktivity Autoklubu ČR a Lesů České republiky nekončí. Čelíme jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví. Je naší povinností vytvořit na zbytcích starého lesa nový. Čím dříve se do toho pustíme, tím to půjde snáz a levněji. Rozsah ploch, které musíme osázet, je tak obrovský, že tvoříme novou krajinu, která znovu přetrvá generace. Jiná alternativa než nový les totiž není.

Autoklub ČR se proto připojuje k výzvě Lesů ČR zapojit se do unikátní celorepublikové akce Den za obnovu lesa, která se uskuteční v sobotu 19. října. Místo nesmyslného blokování silnic mají všichni možnost tvořit a zasadit se o lesy pro další generace.

Les

„Je třeba se připravit na to, že lesy, které dnes sázíme, budou za třicet, padesát let hodně jiné než ty, na jaké jsme byli zvyklí v minulosti, a které dnes napříč republikou hynou. Tím, že v takové dosud nevídané míře sázíme nový les, tvoříme úplně novou krajinu. Sázíme lesy, které porostou do 22. století,“ říká generální ředitel Lesů ČR Ing. Josef Vojáček.

 

Komentáře ke článku