Novinky

  • 09.08.2020 Neutral Holanďan Max Verstappen (Red Bull) zvítězil ve VC 70. výročí F1 v Silverstonu

  • 08.08.2020 Neutral Fin Valtteri Bottas (Mercedes) odstartuje z první pozice do VC 70. výročí F1 v Silverstonu

  • 07.08.2020 Neutral Litr Naturalu 95 se v ČR aktuálně prodává v průměru za 28,10 Kč, litr nafty za 27,58 Kč

Facebook Instagram

Ekström testuje elektrickou závodní Cupru

Ekström testuje elektrickou závodní Cupru

Vůz bude napřesrok nasazen do seriálu ETCR

Mattias Ekström je s více než 25 lety zkušeností z různých závodů cestovních vozů, automobilových soutěží a motokár jedním z nejvšestrannějších jezdců na světě. Nyní se postavil jedné z největších výzev ve své kariéře a jako oficiální jezdec se podílí na vývoji závodního elektromobilu Cupra e-Racer.

Úzce spolupracuje s týmem inženýrů a techniků při optimalizaci nastavení prvního závodního cestovního elektromobilu na světě a v roce 2020 bude za jeho volantem bojovat o titul v novém mistrovství ETCR. Nyní je pro Mattiase Ekströma vše připraveno, aby mohl závodní elektromobil poprvé testovat na závodním okruhu Montmeló u Barcelony. Při této příležitosti poskytl následující rozhovor.

Co očekáváte od tohoto prvního testu?

Tím, na co se opravdu těším, je ovládání a využívání veškerého výkonu tohoto vozu. Myslím, že největší výzvou je zvyknout si na jízdu bez řazení a nepřítomnost burácení spalovacího motoru, které mi jinak pomáhá odhadovat správnou rychlost, například při průjezdu zatáčkou.

Jaké jsou vaše první dojmy?

Byl to dobrý pocit, zejména při využívání maximálního výkonu na výjezdu z pomalých zatáček. První kolo na závodním okruhu jsem si opravdu užíval. Také druhé kolo probíhalo dobře, i když jsem začal pozorovat, že velmi zatěžuji zadní kola. Budu ještě potřebovat nějaký čas, abych si zvykl na zvuk elektromotoru. Je mnohem tišší než všechny spalovací motory, s nimiž jsem doposud jezdil, a já jsem velmi emocionální řidič. Navíc musím v každém kole věnovat pečlivou pozornost řízení energetických toků, což je u závodního elektromobilu zásadní faktor, téměř stejně důležitý jako jeho rychlost. 

Mattias Ekström začíná testovat závodní vůz Cupra e-Racer

Jaký je to pocit podílet se na vývoji historicky prvního závodního cestovního elektromobilu?

Doufám, že týmu Cupra pomohu svými zkušenostmi a zpětnou vazbou ze sedadla řidiče, aby byl náš vůz rychlejší, ale současně také konzistentnější a se snadným ovládáním. Jakmile začneme s Cuprou e-Racer závodit, musíme se soustředit na vítězství a být dobře připraveni, abychom ho mohli dosáhnout.

Jak si představujete vaši účast s e-Racerem v závodech ETCR?

Vítězství je pro mě všechno. Tak tomu bylo se všemi vozy, za jejichž volanty jsem sedával, a platí to i pro závodní vůz Cupra e-Racer. Mým snem je tedy vítězit a stát se mistrem. Chci dovést značku Cupra na stupně vítězů globálního motoristického sportu.

Komentáře ke článku