Novinky

  • 15.02.2020 Bad Při stavbě továrny Tesla u Berlína už bylo objeveno 13 amerických leteckých bomb z války.

  • 12.02.2020 Good Slovenská vláda navrhuje zrušení dálničních poplatků pro vozy do 3,5 t.

  • 10.02.2020 Good Film Le Mans 66 (Ford v. Ferrari) získal Oscary za střih a zvuk - jako Grand Prix v roce 1966.

Facebook Instagram

Motiv jako ukázka budoucí mobility

Motiv jako ukázka budoucí mobility

Gordon Murray přichází s elektrickým autonomním modulem

Legendární konstruktér monopostů formule 1 značek Brabham a McLaren a posléze tvůrce supersportu McLaren F1, původem Jihoafričan Gordon Murray během výstavy Move 2020 v Londýně představí svůj nejnovější projekt Motiv - elektricky poháněný jednomístný autonomní modul s jedinými křídlovými dveřmi.

Murray Motiv

Projekt vozidla Motiv vytvořilo studio Gordon Murray Design společně se společnostmi Delta Motorsport a itMoves. Autonomní platforma Motiv je navržena tak, aby mohla být použita pro dopravu jedné osoby, přepravu zboží i jiné účely.

Koncept těží z odborných znalostí Murrayova konstrukčního studia s výrobou velmi lehkých vozidel. Využívá Murrayovu technologii iStream Superlight, založenou na použití nosné struktury z lehkého extrudovaného hliníku s vysokou tuhostí, kompozitních panelů a dveří, takže celek má hmotnost pouhých 450 kilogramů.

Murray Motiv

 Motiv je dlouhý pouze 2537 milimetrů. Má pohon trakčním elektromotorem o výkonu 20 kW, napájeným kapalinou chlazeným akumulátorem o výkonu 17,3 kWh. Má mít dojezd na jedno nabití až 100 kilometrů a dosáhne rychlosti až 65 km/h. Modul nabízí pohodlné místo pro jednoho cestujícího s integrovaným systémem HVAC a prostorem pro umístění notebooku nebo nákladový prostor s objemem 1100 litrů.

Murray Motiv

„Motiv má potenciál proměnit budoucí mobilitu. Nejlepší způsob, jak učinit jakékoli vozidlo komerčně životaschopným a nákladově efektivním, a zároveň zajistit prvotřídní účinnost, je vyrobit jej co nejlehčí a zároveň zachovat co nejvyšší úroveň bezpečnosti. Pro Motiv jsme použili naši technologii iStream k vytvoření ultralehké nosné konstrukce karoserie, která nám umožnila zhotovit vozidlo, které je kompaktní, rafinované, bezpečné i univerzální a přitom zůstává schopné dosahovat významného dojezdu,“ uvádí Gordon Murray.

Motiv není Murrayovým prvním pokusem o vstup do světa malých městských vozidel. Už před několika lety s využitím technologie iStream přišel s unikátními vozidly T.25 a T.27. Nepodařilo se mu ale pro ně najít partnery pro realizaci sériové produkce, byť v roce 2013 zájem o spolupráci projevil výrobce motocyklů Yamaha.

Murray Motiv

 

Komentáře ke článku