Novinky

  • 09.08.2021 Neutral Volkswagen představí na IAA v Mnichově SUV kupé ID.5 GTX

  • 06.05.2021 Good Magistrát hl. m. Prahy oznámil záměr odstranit 1 800 informačních a směrových tabulí za účelem omezit vizuální smog

  • 21.04.2021 Neutral Světovým autem roku 2021 se stal Volkswagen ID.4

Facebook Instagram

Noc na dálnici může být zrádná

Noc na dálnici může být zrádná

Únava plodí osudové chyby

Ze statistiky Národní strategie bezpečnosti silničního provozu 2012–2019 vyplývá, že za posledních osm let zahynulo na dálnicích v České republice 228 lidí a 590 utrpělo těžká zranění. Jen za minulý rok vyhaslo na těchto typech komunikací 31 životů.

Varujícím údajem je také přibližně třetinový podíl smrtelných nehod u posádek nákladních aut. Přes 30 % incidentů s fatálními následky se stává v nočních hodinách.

Únava za volantem však není jedinou příčinou. Často se šofér plně nevěnuje řízení motorového vozidla nebo nepřizpůsobí svou jízdu aktuální situaci. Poslední dobou se také nezřídka vyskytují případy vjetí do protisměru. 

Nehody na dálnicích mají mnohdy závažné následky

Problémem je mnohdy rovněž dodržování správného odstupu od vpředu jedoucího vozu. „Bezpečný rozestup představují za sucha dvě vteřiny. To je při stokilometrové rychlosti asi padesát metrů. Za mokra by to měly být vteřiny tři,“ uvedl major Ing. Dušan Uhlík, velitel stanice Karlovy Vary HZS Karlovarského kraje.

Základním pravidlem odpovědného cestování po dálnici je však jízda vždy v pravém pruhu, a to i tehdy, když jsou k dispozici tři nebo ještě více jízdních pruhů. Samozřejmě, pokud se neblíží předjetí pomalejšího automobilu či jiná překážka.

Komentáře ke článku