Novinky

  • 29.11.2020 Neutral Sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton vyhrál VC Bahrajnu F1

  • 28.11.2020 Neutral Za tři čtvrtletí 2020 vzrostl počet osobních aut v ČR o 112 000 na 6,102 milionu vozů

  • 25.11.2020 Neutral Nový crossover automobilky Hyundai se bude jmenovat Bayon

Facebook Instagram

Předzvěst revolučních časů

Předzvěst revolučních časů

Před padesáti lety vznikl Volkswagen K70

Volkswagen představil 20. října 1970 na tiskové konferenci v Salzgitteru model K70 společně s výrobním závodem vybudovaným speciálně pro produkci tohoto vozidla.

Volkswagen přešel s kapalinou chlazeným motorem a pohonem předních kol u K70 na koncept, který byl pro tuto značku zcela nový, ale později se úspěšně prosadil ve vozech Passat a Golf.

K70 disponoval podvozkem s nezávislým zavěšením všech kol. Mimořádně dlouhý rozvor umožnil vytvořit prostorný interiér. Vyztužený skelet karoserie byl doplněn deformačními zónami na přídi a zádi, uložením palivové nádrže v chráněném prostoru vzadu a sériově dodávanou přípravou pro bezpečnostní pásy na všech sedadlech. 

Karl-Günter Queisser u vozu, který ho provází podstatnou část jeho života

Sedan se stupňovitou zádí navrhl Claus Luthe, jeden z nejvýznamnějších automobilových designérů své doby. Prvky jeho rukopisu charakterizovaly i pozdější bestsellery Volkswagenu, například Golf nebo Polo.

Karl-Günter Queisser je jedním z těch, kteří bezprostředně zažili příchod K70 a dobu dalšího rozkvětu firmy. Dnes 79letý muž zahájil v roce 1970 svou kariéru ve Volkswagenu v Salzgitteru jako malíř a lakýrník. Svůj první K70 si pořídil už na podzim 1971. Vlastní ho dosud a zúčastňuje se s ním nejrůznějších soutěží a srazů.

Komentáře ke článku