Novinky

  • 06.07.2020 Neutral Do konce roku má být v ČR zprovozněno 63 kilometrů nových dálnic a silnic

  • 05.07.2020 Neutral VC Rakouska, úvodní podnik nového ročníku F1, vyhrál Fin Valtteri Bottas (Mercedes)

  • 04.07.2020 Bad Prodej nových aut klesl v ČR v prvním pololetí meziročně o 26 procent

Facebook Instagram

MTX oslavuje padesátiny jubilejním roadsterem

MTX oslavuje padesátiny jubilejním roadsterem

Edition 50 se představila v barvách trikolory

Před padesáti lety zahájila činnost jedna z nejdůležitějších společností československého motoristického sportu. Na rodném listě Metalexu, tehdy ještě podniku hospodářských služeb Svazarmu, stojí datum 1. ledna 1969.

U jeho kolébky stály významné závodnické osobnosti – Petr Bold, Václav Bervid, Dalibor Janek, Karel Jílek a další. K nim se později připojili konstruktéři Václav Pauer a Karel Kleinmond spolu s legendárním designérem Václavem Králem.

V průběhu let vzniklo v dílnách v Plzni, Mělníku a Příbrami množství jedinečných závodních automobilů a motocyklů. Stačí jen připomenout monoposty pro někdejší formule Škoda, Easter a Mondial, dvoumístné spidery, upravené soutěžní Lady včetně vrcholného modelu MTX 160 RS, terénní speciály pro autokros, auta pro značkové poháry Ford a BMW a řadu dalších zdařilých projektů. 

Generální ředitel společnosti MTX Ing. Petr Bold (vpravo) s konstruktérem Ing. Ivanem Solfronkem v jubilejním roadsteru

Po společenských změnách v roce 1989 a transformaci Metalexu na dnešní MTX, spol. s r.o. se výrobní program rozšířil i o vozidla pro běžný provoz, převážně na bázi automobilů Škoda nebo Tatra.

Z jednoho z nich, MTX Roadsteru, je odvozena také jubilejní MTX Roadster Edition 50. Přísně limitovaný počet atraktivních sporťáků se stahovací střechou vychází ze Škody Favorit, ovšem důkladně modernizované a přizpůsobené dnešním požadavkům.

Slavnostní premiéra MTX Roadsteru Edition 50, který se zrodil v hlavě Ing. Ivana Solfronka, se uskutečnila 15. května 2019 na slavnostním setkání v Letenském zámečku v Praze. Vůz byl vystaven ve třech kusech, laděných do barev trikolóry. Společnost jim dělaly významné milníky ve vývoji Metalexu – MTX 1-01 pro formuli Škoda, MTX 1-06 B pro formuli Easter a hypermoderní supersport MTX Tatra V8. 

V Letenském zámečku se sešli ti, kteří automobily s logem MTX tvořili nebo s nimi závodili

U těchto krasavců se kromě současného managementu MTX a zástupců médií sešli ti, kteří v uplynulých pěti dekádách výrobky s logem MTX vytvářeli nebo s nimi sklízeli vavříny na domácích i zahraničních kolbištích. Generální ředitel firmy MTX Ing. Petr Bold jim za to ve svém projevu upřímně poděkoval. Zdůraznil, že bez obrovského nasazení a fortelu všech zainteresovaných by se v mimořádně skromných podmínkách nikdy nepodařilo vytvořit automobily, které došly značného uznání i v cizině.

Foto Josef Dvořák

Komentáře ke článku