Novinky

  • 25.04.2023 Bad Policisté zjistili 2800 přestupků během akce, při které se zaměřili na dodržování rychlosti.

  • 23.04.2023 Good Soud v USA rozhodl, že autopilot automobilky Tesla při nehodě v roce 2019 neselhal.

  • 14.02.2023 Bad Ve věku 97 let zemřel čestný předseda společnosti Toyota Motor Corporation Dr.Soichiro Toyoda, který byl synem zakladatele společnosti.

Facebook Instagram

Elektromobil Hyundai Kona Electric objede půl světa

Elektromobil Hyundai Kona Electric objede půl světa

Chang-Hyuny Moon chce dokončit cestu svého otce

Chang-Hyuny Moon (Yuna) se rozhodl dojet elektromobilem z Kanárských ostrovů až do Koreje. Chce tak dokončit cestu kolem světa, kterou začal v lodi jeho otec a nedokončil ji. Čeká jej více než 18 000 kilometrů.

 Svoji cestu začne na ostrově Gran Canaria, odkud to je do Busanu v Koreji více než 18 000 kilometrů. To je, podle plánu, 18 391 kilometrů plných rozdílných kultur, podnebí, tradic, historií. Nebo jinými slovy také polovina cesty kolem světa. Trasa vede mezi dvěma místy, která jsou navzdory vzájemné vzdálenosti od 60. let 20. století historicky propojena z důvodu poválečné emigrace. Ostrov Gran Canaria a Koreu tak pojí již po desetiletí pevná pouta.

Jedná se o vazby, zasahující i do osobní sféry aktérů, o nichž je právě tento příběh. Jejich cílem je ukázat světu, že je na nás, abychom si plnili sny, které máme, ať se mohou zdát jakkoli nedosažitelné. Otec Chang-Hyuna Moona (Yuny) byl kapitánem korejské rybářské flotily. Z Busanu se vydal na plavbu kolem světa, napříč Tichým oceánem, proplul Panamským průplavem a přeplul Atlantický oceán až ke Kanárským ostrovům. Obeplul půlku světa na lodi. Osud mu však zabránil, aby pokračoval ve své cestě dál zpět do Koreje, a obeplul tak celý svět. Do Busanu se už nikdy nevrátil.

 

O čtyřicet let později navrhl jeho syn Yuna, stavební inženýr se specializací na dopravní stavby a působící v oblasti sociální odpovědnosti a trvalé udržitelnosti, že uskuteční sen svého otce a překoná druhou polovinu cesty kolem světa po silnicích, a to v elektromobilu, aniž by přímo spotřeboval jediný litr paliva. Bude to cesta bez lokálních emisí. Jelikož ale bude muset na začátku zdolat dva úseky pomocí trajektu, který samozřejmě nějaké palivo spotřebuje, je tak myšlena jen cesta po souši. A ta bude tvořit většinu z celkové trasy.

Yuna si pro tuto výzvu vybral elektromobil Hyundai Kona. Jeho partnerem pro mimořádné dobrodružství tak bude elektricky poháněný crossover Kona s lithium-iontovými akumulátory o kapacitě 64 kWh, nejvyšším výkonem 150 kW (204 k) a dojezdem 449 kilometrů podle cyklu WLTP. Kona je tak bezpochyby dobrou volbou právě pro toto dobrodružství.

 

Trasa povede přes Maroko, Španělsko, Gibraltar, Francie, Monako, Itálii, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko, Českou republiku, Polsko, Litvu, Lotyšsko, Rusko, Kazachstán, Čínu a Jižní Koreu. Tedy přes 22 zemí, jejichž obyvatelé budou svědky Yunova průjezdu za volantem elektromobilu Kona na jeho cestě do Busanu.

Yuna zahájí své dobrodružství s elektromobilem Kona Electric 15. května a jeho příjezd do Busanu je plánován na polovinu července. Čekají ho dva měsíce plné zážitků a dobrodružství v různé podobě, ale vždy s ohledem na trvalou udržitelnost a ochranu životního prostředí, aby byl naplněn cíl této osobní výzvy.

Společnost Hyundai Canarias připravila speciální webové stránky Road to Busan (Cesta do Busanu), na nichž lze nalézt veškeré informace o tomto dobrodružství.

 

 

Komentáře ke článku