Novinky

  • 26.05.2020 Good Francouzský prezident Macron přislíbil automobilkám v zemi masivní podporu

  • 25.05.2020 Good Kolínská automobilka TPCA dnes obnovila výrobu

  • 24.05.2020 Bad Americká divize autopůjčovny Hertz vyhlásila kvůli koronaviru bankrot

Facebook Instagram

Volant nahradily dva joysticky

Volant nahradily dva joysticky

Přístrojová deska se změní v kino

Společnost Hyundai zveřejnila podrobnější informace o svém konceptu Prophecy EV. Studie zažila svou digitální premiéru v březnu. Je po modelu 45 druhým vozidlem Hyundai zkonstruovaným na platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform), určené výhradně pro elektromobily.

Mezi nejvýjimečnější prvky patří mechanismus řízení. Místo volantu zde najdeme dva joysticky na levé a pravé straně vedle řidiče. Jeden z nich je umístěn na středové konzole, druhý ve výplni dveří. Tlačítky na nich lze ovládat 90 procent funkcí vozidla. Toto ergonomické uspořádání nese označení IHI (Intuitive Human Interface), tedy intuitivní uživatelské rozhraní. 

Místo volantu je zde velká obrazovka

Chytrá péče o držení těla SPCS (Smart Posture Care System) optimalizuje polohu sezení šoféra na základě jeho individuálních fyzických proporcí. Stačí zadat tělesnou výšku, výšku při sezení a hmotnost. SPCS ovládá sedadlo, joysticky, zrcátka a průhledový displej.

Informační a zábavní systém je integrován do velkého displeje, který se rozkládá přes celou přední část interiéru. Po přepnutí do odpočinkového režimu v klidovém stavu automobilu se opěradla sedadel sklopí a přístrojová deska se natočí vzhůru. Tím vznikne optimální nastavení pro sledování zábavy na obrazovce.

Koncept je rovněž vybaven filtračním zařízením s integrovaným senzorem jemného prachu. Jakmile překročí koncentrace částic v kabině stanovenou hranici, začne ventilační soustava přivádět čerstvý a nečistot zbavený vzduch zvenku, který následně cirkuluje uvnitř vozu.

Komentáře ke článku