Novinky

  • 16.07.2019 Neutral V prvním pololetí Německo předstihlo v prodeji elektromobilů a plug-in hybridů Norsko.

  • 14.07.2019 Neutral Brit Lewis Hamilton z Mercedesu vyhrál VC Velké Británie F1 v Silverstone

  • 13.07.2019 Bad Členka německé SPD Ingrid Remmersová chce zákazat „přemotorované tanky“ SUV.

Facebook Instagram

Nové Audi SQ2

Nové Audi SQ2

Sportovní crossover překvapuje dynamikou

V modelové hierarchii je nad písmenem S pouze akronym RS. S tím se ale u kompaktního SUV nejspíš nesetkáme, takže se právě představuje nejrychlejší verze Audi Q2, překvapivě dynamický crossover.

Již na první pohled je ostřejší nota znát. Auto je o 20 milimetrů nižší a zlepšil se i koeficient odporu, který dosahuje hodnot sportovních vozů. Větší jsou průduchy pro přívod vzduchu a příčky na přední masce nejsou uspořádané horizontálně, nýbrž vertikálně. V zadní části se kromě difuzoru mnoho změn neudálo. Audi SQ2 bude již v základní výbavě s předními i zadními LED světlomety. 

Interiér samozřejmě nabízí to nejlepší ze světa Audi. Sportovní sedadla, multifunkční volant a automatická klimatizace jsou součástí sériové výbavy. Sportovní volant bude na přání i s pádly pod volantem pro sportovní řazení. SQ2 bude mít v nabídce i digitální přístrojový štít Audi virtual cockpit s úhlopříčkou 12,3 palce. Středový displej se systémem MMI Navigation plus má úhlopříčku 8,3 palce. Modul pro přenos dat podporuje při vložené vlastní kartě SIM rychlý standard mobilní telefonní sítě LTE a zahrnuje hotspot WLAN pro přenosná zařízení cestujících.

Srdcem každého Audi označeného písmenem S je motor. Tam, kde byste čekali hřmotný osmiválec nebo přinejmenším šestiválec, je čtyřválcový agregát TFSI o objemu 2,0 litru. Díky přeplňování ale dosahuje impozantního výkonu 221 kW (300 k). Točivý moment 400 Nm se přenáší na všechna čtyři kola pomocí dvouspojkové automatické převodovky S tronic. Zrychlení z 0 na 100 km/h proběhne za 4,8 sekundy a maximální rychlost je již klasicky omezena na 250 km/h. V podstatě jde o Golf R, který má téměř shodné parametry. 

SQ2 jde ale ještě o kousek dál. Čtyřválcový motor je inovovaný a disponuje modernější technologií. Na straně výfuku se mění zdvih ventilů systému AVS (Audi valvelift system) v závislosti na provozních podmínkách ve dvou stupních. Tím se minimalizují ztráty při výměně plynů ve spalovacích prostorech a zejména v oblasti nízkých otáček se optimalizuje přívod výfukových plynů do turbodmychadla. Výsledkem jsou pohotové reakce a ještě vyšší točivý moment. Kombinovaná spotřeba se přitom stále pohybuje na velmi únosné míře sedmi litrů na 100 kilometrů.

 

Audi myslí i na bezpečnost. SQ2 pokorně slouží plejáda asistenčních systémů. Již v základní výbavě nabízí mimo jiné systém Audi pre sense front, radar pro rozpoznávání krizových situací a funkci automatického nouzového brzdění.

Audi SQ2 dorazí na český trh v prvním čtvrtletí 2019. Cena zatím nebyla stanovena, očekáváme ji ale lehce nad milion korun za základní model.

Základní údaje - Audi SQ2

Karoserie: Crossover
Počet míst: 5
Předchůdce: ---
Příbuzné modely: Audi Q2
Hlavní konkurenti: BMW X2 M35i
Platforma: MQB
Pohon: 4x4
Motor: Zážehový – TFSI 2.0/ 224 kW (300 k)
Umístění motoru: Motor vpředu podélně
Převodovka: sedmistupňová automatická
Maximální rychlost: 250 km/h
Zrychlení 0-100 km: 4,8 s
Spotřeba paliva podle VLTP: 7,2 l/100 km
Délka: 4210 mm
Výška: 1488 mm
Rozvor náprav: 2594 mm
Průměr otáčení: ---
Provozní hmotnost: ---
Užitečné zatížení: ---
Objem zavazadlového prostoru: 355 l
Místo výroby: Ingolstadt (Německo)
Záruka: zatím nezveřejněna
Cena základní verze: zatím nezveřejněna

Komentáře ke článku