Novinky

  • 22.09.2020 Neutral Výroba v tuzemských automobilkách klesla v červenci a srpnu meziročně o pět procent

  • 18.09.2020 Bad Prodej aut v EU klesl za prvních osm měsíců 2020 meziročně o 32 procent

  • 15.09.2020 Neutral Škoda Octavia s plug-in hybridním pohonem se začne vyrábět v říjnu

Facebook Instagram

Máme větší strach z ostatních než ze sebe

Máme větší strach z ostatních než ze sebe

Čeští řidiči jsou nepozorní a překračují povolenou rychlost

Čeští řidiči považují za nejrizikovější projevy chování na silnicích agresivní jízdu a vybržďování. Vyplývá to ze společného průzkumu společnosti Kia Motors Czech a Autodromu Most, který probíhal ve druhém pololetí roku 2018 na vzorku 440 účastníků kurzů bezpečné jízdy.

Tyto negativní jevy označila plná čtvrtina respondentů. Necelá pětina jmenovala nedostatečnou pozornost věnovanou řízení a šestina předjíždění v nepřehledné situaci. Poměrně značná tolerance se naopak projevila ve vztahu k výraznému překračování maximální povolené rychlosti (o 20 km/h ve městě a 30 km/h mimo něj).

Přitom právě ono je jedním ze dvou nejčastějších prohřešků, ke kterým se dotázaní přiznali. Bylo jich 25 %. Více hlasů, přes 30 %, posbíralo jen nedostatečné vnímání situace na vozovce. Za nejobligátnější rušivý element je přitom považováno používání mobilního telefonu, dále pak ladění rádia či hudebního přehrávače, konzumace jídla a pití nebo péče o děti. 

Typické je, že většina motoristů má největší strach z dalších účastníků silničního provozu, z vlastní chyby už podstatně menší. Za bezpečné auto je ponejvíce bráno takové, které dokáže zásahem do řízení zabránit nárazu nebo výrazně zmírnit jeho důsledky.

Ukázalo se, že více než pětina frekventantů má za nejobtížněji zvládnutelný smyk zadní nápravy. S odstupem následují smyk přední nápravy či průjezd kluzkou zatáčkou z kopce,“ přidal další postřehy hlavní instruktor bezpečné jízdy mosteckého autodromu Marek Kohoutek.

Komentáře ke článku