Novinky

  • 18.08.2019 Good Jan Kopecký vyhrál s Pavlem Dreslerem už poosmé prestižní Barum Czech Rally Zlín

  • 18.08.2019 Neutral BMW prodloužilo titulární partnerství s prestižní golfovou PGA TOUR o tři roky

  • 14.08.2019 Neutral Nástupce supersportu Audi R8 bude mít elektrický pohon od chorvatské firmy Rimac.

Facebook Instagram

Kia HabaNiro zakládá novou kategorii

Kia HabaNiro zakládá novou kategorii

Elektromobil rozpozná lidské emoce

Kia představila na autosalonu v New Yorku studii elektromobilu HabaNiro. Čtyřmístný vůz s pohonem všech kol a dojezdem přes 480 kilometrů je podle automobilky představitelem zcela nové kategorie čistě elektrických univerzálních automobilů (ECEV).

Koncept charakterizují křídlové dveře, otevírané podobně jako nůžky. Před řidičem se místo klasické přístrojové desky nachází displej přes celou šířku čelního skla, ovládaný pomocí vyklenutého panelu z akrylátu. Systém TOSS (Technical Option Sharing System) dovoluje uživatelům potahovat a přesouvat volby vozidla po této ploše podobně jako šachové figurky. 

Pohodlí cestujících zvyšuje obvodová ventilace (PVS – Perimeter Ventilation System), rozvádějící vzduch po interiéru. Světelný barevný efekt (LCE – Lighting Color Effect) lze ztlumit či zesílit, stejně tak jako upravit odstín pro změnu nálady.

Po zapnutí částečného autonomního řízení 5. úrovně se volant a přístrojový panel stáhnou vpřed, aby pasažéři dostali k dispozici více místa. Projekční video na čelním skle umožňuje zobrazovat média a další zábavu, kupříkladu filmy.

Součástí výbavy je řízení reagující v reálném čase na emoce (R.E.A.D.). Dokáže optimálně nastavovat kabinu vozidla a přizpůsobovat ji v ní sedícímu jedinci tím, že analyzuje jeho rozpoložení prostřednictvím technologie identifikace biosignálů na bázi umělé inteligence. Například při pohledu šoféra k horní hraně čelního skla, kde se tradičně nalézá zpětné zrcátko, se ihned zapíná zobrazování situace za autem v rozpětí 180 stupňů.

 

Komentáře ke článku