Novinky

  • 26.05.2020 Good Francouzský prezident Macron přislíbil automobilkám v zemi masivní podporu

  • 25.05.2020 Good Kolínská automobilka TPCA dnes obnovila výrobu

  • 24.05.2020 Bad Americká divize autopůjčovny Hertz vyhlásila kvůli koronaviru bankrot

Facebook Instagram

Michelin podporuje testy opotřebených pneumatik

Michelin podporuje testy opotřebených pneumatik

Mohou zvýšit bezpečnost a ušetřit peníze

Společnost Michelin představila ve Vídni svou strategii dlouhotrvajících výkonů – LLP (anglicky Long Lasting Performance).

V současnosti nezávislé instituce testují nové pneumatiky. Neexistují ale žádné předpisy, které by jasně definovaly, jaké výkony by měla pneumatika povinně zajistit v okamžiku, kdy je opotřebená na svou minimální zbývající hloubku běhounu. Neexistence takových pravidel může vést některé řidiče k její předčasné výměně.

Proces opotřebení začíná již od prvních ujetých kilometrů, a čím více je pneumatika ojetá, tím větší jsou změny v jejích vlastnostech. Pro poznání skutečných možností produktů, které dosáhly maximální úrovně opotřebení, je nezbytné je zkoušet.

Některé vlastnosti pneumatik, jako je brzdění na suchu nebo valivý odpor, se s najetými kilometry zlepšují. Z hlediska bezpečnosti je však nejdůležitější přilnavost na mokrém povrchu. A právě ta se s rostoucím nájezdem nejvíce zhoršuje. 

Testy pneumatik podléhají přesným pravidlům

Evropská hospodářská komise Organizace spojených národů zřídila pracovní skupinu, která má vypracovat zkušební postup pro testování brzdných vlastností pneumatik na mokru v okamžiku, kdy dosáhnou zákonem stanoveného limitu opotřebení. Zároveň má stanovit referenční hodnoty a minimální výkony.

Podle názoru společnosti Michelin by měl být pro tyto účely použit stejný zkušební mechanismus jako v případě nových pneumatik. Tedy zpomalení z rychlosti 80 km/h na 20 km/h, a to na standardním silničním povrchu s vrstvou vody o hloubce jenoho milimetru. Dalšími podrobně specifikovanými parametry jsou koeficient tření a okolní teplota.

Tento test uznávají odborníci a specialisté na pneumatiky (včetně jejich výrobců a prodejců). Navíc odráží skutečné jízdní podmínky.

Michelin je přesvědčen, že takovéto testy přinesou kromě zvýšení bezpečnosti také nemalý společenský přínos. Díky prodloužení životnosti je možné pouze v Evropě snížit množství vyrobených pneumatik až o 128 milionů ročně, přičemž poklesne zároveň i produkce CO2. Motoristé pak za stejné období ušetří až 6,9 miliardy eur.

Komentáře ke článku