Novinky

  • 09.08.2021 Neutral Volkswagen představí na IAA v Mnichově SUV kupé ID.5 GTX

  • 06.05.2021 Good Magistrát hl. m. Prahy oznámil záměr odstranit 1 800 informačních a směrových tabulí za účelem omezit vizuální smog

  • 21.04.2021 Neutral Světovým autem roku 2021 se stal Volkswagen ID.4

Facebook Instagram

Dnes začíná na silnicích zimní období

Dnes začíná na silnicích zimní období

Zrádná může být i ranní námraza

Zimní období je v ČR dle §40a zákona 361/2000 Sb. vymezeno od 1. listopadu do 30. března. Během něj musejí řidiči mít na vozidle vyhovující zimní pneumatiky, a to pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza, případně to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. Výjimkou představují komunikace či úseky se značkou Zimní výbava, kde je třeba mít přezuto za jakéhokoliv počasí.

Mnoho motoristů každoročně nechává výměnu na poslední chvíli a spoléhá na mírnou zimu. Nečekaná ranní námraza jim pak cestu do práce na letních gumách pořádně znepříjemní. Pokud způsobí dopravní nehodu s nevyhovujícím obutím, mohou mít posléze problém s pojistným plněním.

Jak tedy vybrat správnou pneumatiku? Zimní bývá označená písmeny M+S na boku. Základem je vždy dostatečná hloubka dezénu, která činí pro osobní automobily minimálně čtyři milimetry. Pokud není vzorek dostatečně výrazný, jízdní vlastnosti se zhoršují. Pneumatiky by měly být také patřičně nahuštěné a nepoškozené a pozor je třeba dát na skladování při nestálých teplotách, které je poškozují.

Není vůbec jisté, zda se našinec tuto zimu podívá do zahraničí. Pokud se však vydá do Rakouska a bude policejními orgány v době od 1. listopadu do 15. dubna přistižen, že má namontované letní obutí, zaplatí pokutu až 5000 eur. V Německu je předepsána hloubka dezénu alespoň 1,6 mm, na Slovensku tři milimetry. Poláci kupodivu zimní pneumatiky nevyžadují vůbec.

Komentáře ke článku