Novinky

  • 25.04.2023 Bad Policisté zjistili 2800 přestupků během akce, při které se zaměřili na dodržování rychlosti.

  • 23.04.2023 Good Soud v USA rozhodl, že autopilot automobilky Tesla při nehodě v roce 2019 neselhal.

  • 14.02.2023 Bad Ve věku 97 let zemřel čestný předseda společnosti Toyota Motor Corporation Dr.Soichiro Toyoda, který byl synem zakladatele společnosti.

Facebook Instagram

Budoucnost užitkových vozů pro různé životní styly

Budoucnost užitkových vozů pro různé životní styly

MINI Vision Urbanaut přináší zcela inovativní pojetí prostoru

Představením konceptu MINI Vision Urbanaut značka MINI odhalila zcela novou interpretaci mobility prostřednictvím inovativní vize využití prostoru. Nyní se chystá fyzický model tohoto koncepčního vozu, který nabídne možnost podrobněji se seznámit s prostorovým konceptem a udržitelnými materiály.

Základní myšlenkou konceptu MINI Vision Urbanaut bylo rozdělení času stráveného s vozem na dvě části: na jednu, kdy se jezdí, a druhou, kdy se vůz používá na místě. Toto rozdělení vhodně vystihují MINI okamžiky „Chill“, „Wanderlust“ a „Vibe“. Exteriér a interiér vozu se mění tak, aby odrážel aktuální MINI okamžik a poskytoval tak zážitku na palubě co nejlepší prostředí z hlediska atmosféry a využití prostoru. Vůně, zvuk a prostorové osvětlení nadále obohacují základní náladu aktivovanou zvolením konkrétního MINI okamžiku. Proměnu vozu podle konkrétního nastavení lze nyní ohromujícím způsobem zažít právě díky stavbě fyzického modelu MINI Vision Urbanaut.

MINI Vision Urbanaut

 

Nastavení Chill vybízí k nadechnutí a zastavení se tady a teď. Vůz se stává jakýmsi útočištěm, oázou, kde je možné relaxovat nebo pracovat s plným soustředěním. Zatímco lavice zadních sedadel (Cosy Corner) vybízí k různým polohám sezení a ležení, podsvícený prohnutý prvek nad ní dostává vzhled připomínající stříšku vytvořenou z větví stromů, intenzitu podsvícení lze nastavit podle chuti. Vpředu se sklopí kruhový přístroj a schovají se i další ovladače, které by mohly zákazníkovi připomínat prostředí automobilu.

Wanderlust je jediným nastavením MINI, kdy MINI Vision Urbanaut jezdí, tedy buď řízené řidičem nebo automatizovaně. V tomto okamžiku interiér umožňuje osobám na palubě znovu objevit romantiku cestování. Když chce zákazník řídit sám, stačí poklepat prstem na logo MINI a objeví se volant a pedály. Uživatelské rozhraní na centrálním kruhovém přístroji se přizpůsobuje i vizuálně; kromě animace trasy se zde pro cestující na palubě zobrazují další informace o cestě, jako například turistické informace nebo čas příjezdu.

MINI Vision Urbanaut

 

Nastavení Vibe staví do popředí čas strávený s ostatními lidmi, a to ve všech ohledech. Otevřením bočních dveří a vyklopením čelního skla vznikne neobyčejná atmosféra, která stírá hranice mezi vnějším a vnitřním světem. Centrální kruhový přístroj se stává ovládacím centrem médií. Na plochy přídě, zádě, kol a stříšky nad zadní lavicí se zobrazuje animace grafických ekvalizérů pohybujících se spolu s hudbou, která vytváří příjemnou klubovou atmosféru. Na přání cestujících může vůz dokonce začít připomínat boombox. K dispozici je přitom ještě čtvrtá možnost nastavení – přizpůsobitelné, které uživatelům poskytuje další prostor pro přizpůsobení designu vozu jejich potřebám a přáním.

Kromě široké škály využití se MINI Vision Urbanaut zaměřuje také na udržitelnost. Výchozím bodem konceptu bylo „chytré využití prostoru“, kterým je MINI pověstné. Nabízí tedy maximální prostor na co nejmenší ploše. Přestože MINI Vision Urbanaut měří na délku pouhých 4,46 m, jeho výška umožňuje poskytnout vnitřní prostor, který lze využít mnoha různými způsoby a který nabízí zcela nové možnosti pohybu uvnitř vozu. Systém elektrického pohonu zajišťuje lokálně bezemisní mobilitu. Dalším aspektem je možnost využití vozidla i pro jiné účely než jen pro cestování. MINI Vision Urbanaut totiž vytváří městský prostor pro lidi i v situaci, kdy stojí na místě, a právě to výrazně prodlužuje dobu, po kterou budou lidé chtít vozidlo používat nebo se v něm jen tak zdržovat.

MINI Vision Urbanaut

 

MINI Vision Urbanaut si rovněž klade za cíl odpovědně využívat zdroje. Za tímto účelem se tým od počátku koncepční fáze zaměřil na důsledné snižování počtu komponentů a zamezení a omezení plýtvání zdrojů. Jedním z příkladů tohoto přístupu je třeba chytrá palubní deska s dvojicí funkcí (může se změnit v otoman) a druhým centrální přístroj tvořený OLED displejem, který se v nastavení Chill přetvoří do podoby stylové lampy nad stolem. Prioritou je také maximální prodloužení doby používání prostřednictvím možnosti výměny některých prvků, jako je třeba čalounění. Kromě toho byl interiér vytvořen bez použití chromu nebo kůže, což je přístup, který bude zaveden i v budoucí nové generaci vozu MINI.

MINI Vision Urbanaut

 

Interiér MINI Vision Urbanaut se vyznačuje vysokým podílem recyklovaných materiálů. Použité materiály jsou téměř výhradně obnovitelné a recyklovatelné. Dominantním materiálem v interiéru jsou textilie vyrobené z recyklovaných materiálů (včetně vlny, polyesteru a Tencelu), které v sobě spojují útulnost a kvalitu s měkkostí a pohodlím. Mimořádnou pozornost věnovali designéři také řešením využívajícím pouze jeden druh materiálu. Ty pak bude možné snadno recyklovat a vytvářet z nich nové výrobky. Použití obnovitelného a recyklovatelného korku na volantu a částech podlahy dodává díky svému přirozenému pocitu zvláštní nádech a zajišťuje autenticky příjemné klima v interiéru. Celkově lze říci, že koncepce materiálů pro MINI Vision Urbanaut zdůrazňuje mimořádně vysokou úroveň vizuální a haptické kvality, kterou může nabídnout udržitelně navržený interiér.

MINI Vision Urbanaut

 

Renzo Vitale, kreativní ředitel pro zvuky, vnáší do smyslového zážitku rovnováhu a dává různým texturám vůně uvítacího scénáře slyšitelnou podobu. Kromě uvítacího zvuku složil také hudbu pro jednotlivé okamžiky Chill, Vibe a Wanderlust. V nastavení Chill zahalí vozidlo uživatele do jemné zvukové krajiny lesa, kdy interiér vyplňuje šustění listí a tekoucí voda, což vhodně doplňuje efekt stmívající se lesní stříšky. Akustické zvuky dotvářejí zážitek plný relaxace. Nastavení Wanderlust a Vibe jsou doprovázena zvukovou stopou speciálně zkomponované hudby, kterou lze přehrávat uvnitř i vně vozidla.

MINI Vision Urbanaut

 

Dalším cílem u MINI okamžiků bylo využít digitální integraci k zintenzivnění nebo obohacení analogového zážitku. Tento přístup „analogová láska, digitální spojení“ se prolíná celým vozem. Pod několika analogovými plochami byla totiž integrována další digitální úroveň. Příkladem může být stolek uvnitř vozu (který aktivuje jednotlivé MINI okamžiky vložením MINI Tokenu do jednoho ze slotů), lampa s OLED displejem či LED světla v interiéru ukrytá pod vrstvou látky nebo umístěná zvenku na přídi a zádi vozu. Tyto části vozu propojují analogový a digitální svět do nového a pohlcujícího zážitku.

MINI Vision Urbanaut

 

Fyzický model MINI Vision Urbanaut pak byl od začátku do konce sestaven v mnichovském studiu MINI Design. Zde BMW Group shromáždilo veškeré dostupné odborné znalosti k přeměně virtuálních vizí ve fyzickou realitu. Čalouníci, modeláři, mechatronici, programátoři, specialisté na lakování a další pracovali společně s designéry, aby se vize proměnila ve fyzický model téměř prototypové kvality.

MINI Vision Urbanaut

 

Koneckonců MINI Vision Urbanaut není jen statický model, ale objekt, který lze řídit a ovládat. Každý díl byl speciálně navržen, precizně vyroben pomocí nejmodernějších nástrojů a ručně zhotoven. Vysoký stupeň propracovanosti interiéru MINI Vision Urbanaut a jeho řešení připomíná moderní obytný prostor. Během stavby tohoto modelu se kromě klasických automobilových technik používaly také metody známé z výroby nábytku, ale rovněž programování a integrace nejmodernějších technologií.

MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut

 

V MINI považujeme za svou povinnost i v budoucnu zachovat a rozvíjet jedinečné vlastnosti naší značky,“ vysvětluje Bernd Körber, šéf MINI. „S pohledem upřeným do budoucnosti jsme v projektu MINI Vision Urbanaut vytvořili představu o tom, jak můžeme atributy MINI, v tomto případě se zaměřením na ,chytré využití prostoruʻ, přenést do budoucí mobility a interpretovat je typickým způsobem MINI. Přenáší osobní prostor uživatele do automobilu a otevírá mu různé možnosti, od vytvoření městské oázy až po prožitek svobody a dobré nálady. MINI Vision Urbanaut je naší představou o tom, jak by ,chytré využití prostoruʻMINI mohlo poskytnout odpověď na potřeby budoucích měst a různých životních stylů.

Oliver Heilmer, šéfdesigner MINI, dodává: „Koncept Urbanaut se vyznačuje velkým rozsahem schopností, které jsou pro nás důležité. V MINI Design věříme, že nejlepší způsob, jak pochopit celkovou koncepci MINI Vision Urbanaut, je zažít ji na vlastní kůži. Pocit prostoru a inovativní materiály si přímo říkají o to, abyste je prozkoumali. Proto pro nás bylo od počátku velmi důležité vytvořit také fyzický model MINI Vision Urbanaut. A nyní tento okamžik nastal. Každý detail tohoto vozu, který lidem umožní vyzkoušet si všechny aspekty MINI Vision Urbanaut, jsme naplánovali a postavili v našem designovém studiu MINI v Mnichově.

MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut
MINI Vision Urbanaut

 

 

Komentáře ke článku