Novinky

  • 24.01.2020 Good Škoda na ženevském autosalonu představí Octavii iV RS s plug in hybridním pohonem.

  • 24.01.2020 Bad Šéf odborů VW Osterloh požaduje kvóty EU pro nabíjecí stanice elektromobilů.

  • 24.01.2020 Good Alfa Romeo ke 110. výročí plánuje lehkou verzi Giulia GTA Special s 456 kW (620 k).

Facebook Instagram

První crossover vznikl před více než dvaceti lety

První crossover vznikl před více než dvaceti lety

Zajímavý kousek existuje v jediném exempláři

Myšlenka spojit terénní vůz a kupé není stará několik let, jak se na první pohled zdá, ale pohrávaly si s ní automobilky již v 90. letech. Automobilový trh si za tu dobu prošel ohromnou změnou. Dříve bylo vše tak nějak striktně dané a podobné karosářské variace vznikaly pouze v rámci konceptů. 

Jedním z takových „devadesátkových“ konceptů, který předběhl svou dobu, byl i Nissan Trail Runner z roku 1997. Představil se na Tokyo Motor Show v témže roce a způsobil zde rozruch. Na rozdíl od dnešních derivátů byl Trail Runner skutečným kupé se zvýšeným podvozkem a pohonem všech kol.

Kromě toho přinesl velmi zajímavý design a některá neobvyklá řešení. Na zadní části vozu se nacházela dvě přítlačná křídla, jedno umístěné hned za střechou a druhé na víku zavazadlového prostoru. Zajímavostí byl i vysouvací zadní nárazník, ve kterém bylo místo pro rezervní kolo. Pod kapotou se nacházel motor Nissan o objemu 1.8 litru a výkonu 185 koní.

Byl to samozřejmě jen koncept a sériová výroba nebyla nikdy zamýšlena. Dnes je tomu však jinak. Své designové choutky může uspokojit téměř každý a z modelových nabídek až přechází zrak. Jako první s tím přišly prémiové automobilky. Značky zabývající se masovým trhem se ale malý kousek prodejního koláče pokouší uzmout až teď. Jeden příklad za všechny? Nissan Juke. 

 

Komentáře ke článku