Novinky

  • 10.11.2019 Neutral Německá vláda zvýší dotace na koupi elektromobilů ze 4000 na 6000 eur (150 000 Kč).

  • 10.11.2019 Bad Dceřiná firma ruské společnosti Rosatom kupuje největší zdroj lithia v Chile.

  • 07.11.2019 Bad Ve věku 91 let zemřel bývalý vynikající automobilový závodník Albín Patlejch

Facebook Instagram

Třetina Pražanů už nejezdí po městě vlastním vozem

Třetina Pražanů už nejezdí po městě vlastním vozem

Sdílení aut si zatím vyzkoušel zhruba každý dvacátý

Podle aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK je největším problémem pražských řidičů najít místo k zaparkování. Myslí si to 69 procent z tisíce dotázaných respondentů ve věku od 21 do 60 let.

Šedesát procent pak trápí vysoké provozní náklady. Třetina uvádí, že se jim po metropoli již nevyplatí jezdit vlastním vozidlem a používá ho proto jen na cestování mimo ni.

Nejčastější alternativou je pochopitelně městská hromadná doprava. Sdílení automobilů si zatím v praxi vyzkoušelo šest procent účastníků výzkumu, 24 procent o něm uvažuje. Poněkud více v oblibě je tento způsob u jízdních kol, kde ho využilo 19 procent oslovených. 

Sdílení aut si zatím vyzkoušelo šest procent pražských řidičů

Na carsharingu lidé nejvíce oceňují fakt, že platí jen skutečné náklady. Dalšími preferovanými benefity jsou možnost parkování v modrých a fialových zónách nebo úspora peněz za pořízení auta a jeho následnou údržbu. Obavy vyvolává naopak riziko poškození.

Nejvíce tato podoba přepravy zajímá mladé muže od 21 do 29 let. Z hlediska dosaženého vzdělání jasně převažují vysokoškoláci.

Komentáře ke článku