Novinky

  • 06.07.2020 Neutral Do konce roku má být v ČR zprovozněno 63 kilometrů nových dálnic a silnic

  • 05.07.2020 Neutral VC Rakouska, úvodní podnik nového ročníku F1, vyhrál Fin Valtteri Bottas (Mercedes)

  • 04.07.2020 Bad Prodej nových aut klesl v ČR v prvním pololetí meziročně o 26 procent

Facebook Instagram

Konstruktér Lexusu IS F jde do důchodu

Konstruktér Lexusu IS F jde do důchodu

Jaguči se podílel na všech generacích Toyoty Supra

Ve svých 65 letech odchází na odpočinek spolutvůrce kultovní Toyoty Supra Jukihiko Jaguči. Jeho rukopis ale nese například i Lexus IS F.

K Toyotě nastoupil absolvent Tokyo Metropolitan Institute of Technology v roce 1977. Nejprve se zabýval elektronickými prvky pro Toyotu Crown. Později se specializoval na snižování hluku a vibrací.

V té době se rodila první generace Supry a Jaguči ji pomáhal na svět, stejně jako třem jejím následovnicím. Současně navrhl první Lexus v dějinách, model LS 400, a sportovní SC. Pracoval také na v Evropě neznámé, ale v zemi vycházejícího stupně nesmírně populární Toyotě Chaser. 

Jukihiko Jaguči u Lexusu RC F

V roce 2001 se stal šéfem plánovacího oddělení Lexusu. O dva roky později pak stanul v čele malého týmu, jehož členy si sám vybral. Společně postavili Lexus IS F, prvního příslušníka dynamické řady F.

Chtěl jsem vytvořit auto, které promění každý okamžik za volantem v čiré potěšení, vůz, jehož řízení vás pokaždé naplní radostí a hlubokým prožitkem,“ svěřil se později. Tuto filozofii vtělil rovněž do kupé RC F a sportovního sedanu GS F.

Jaguči zároveň proslul coby velký příznivec vidlicových nepřeplňovaných motorů. Preferoval je kvůli lineárnímu růstu točivého momentu, okamžité reakci na sešlápnutí plynu a pro jejich nádherný zvuk.

Komentáře ke článku