Novinky

  • 14.01.2021 Neutral Litr benzinu se v ČR prodává v průměru za 27,92 Kč, litr nafty za 27,23 Kč

  • 11.01.2021 Neutral Šéf Tesly Elon Musk se podle agentury Bloomberg stal nejbohatším člověkem na světě

  • 11.01.2021 Neutral Prodej vozů s hybridním pohonem stoupl loni v ČR o 52 procent

Facebook Instagram

Cupra se chystá na extrémní závodění

Cupra se chystá na extrémní závodění

Její tým budou tvořit Ekström a Hürtgenová

Ještě nikdy jsme nebyli svědky něčeho takového. Devět mezinárodních týmů bude v seriálu závodů Extreme E vzájemně poměřovat své síly se stoprocentně elektricky poháněnými vozy v arktických podmínkách, na poušti, v deštném pralese, na ledovci i v přímořských oblastech celého světa.

Tým ABT Cupra XE budou reprezentovat jezdci Mattias Ekström a Claudia Hürtgenová, kteří před prvním ostrým startem absolvovali poslední testy.

Terénní „bestie“. Takto označuje jezdec týmu Mattias Ekström závodní vůz e-Cupra ABT XE1. „V terénním nastavení bude mít výkon 400 kW a řekl bych, že je hrozně rychlý. Když tedy uvážíme všechny prvky včetně pneumatik pro povrchy s nízkou adhezí, vysokou hmotnost vozu a pořádnou dávku výkonu, tak nám vychází, že výsledkem této kombinace bude bestie, kterou bude těžké krotit,“ říká. „Podle mého názoru jsou rozhodující rozměry vozu. Díky své výšce a šířce je mnohem obratnější. Myslím si, že nejnáročnější bude řízení tohoto vozu v tak odlišných terénech, protože pokaždé bude reagovat jinak.“ 

Jak vysvětlil vedoucí technického vývoje oddělení Cupra Racing Xavi Serra, elektricky poháněný závodní vůz je vybaven sadou akumulátorů o kapacitě 53 kWh, která je uložena za prostorem pro posádku. Tím bylo dosaženo rozložení hmotnosti ve prospěch zadní nápravy.

V závislosti na různých terénech se bude podle Serry lišit i dojezd na jedno nabití akumulátorů: „Na okruhu jsou velmi konzistentní podmínky, ale v tak rozmanitých terénech se bude hodně věcí měnit podle toho, jestli pojedete na pevném podkladu nebo šotolině. Svou roli bude hrát také venkovní teplota. Na rozdíl od závodního vozu e-Racer se tentokrát zaměřujeme více na výkonové charakteristiky než na řízení spotřeby energie.“ 

Cupra vsadila na někdejší hvězdu DTM Mattiase Ekströma

Samotné vozidlo Odyssey 21 budou mít všechny týmy stejné, a to včetně pneumatik Continental s vnějším průměrem 940 mm. Vozidlo má šířku 2,3 metru a výšku více než 1,8 metru. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za přibližně čtyři sekundy.

Všechny týmy, zapsané na startovní listinu závodního seriálu Extreme E, musejí mít jednoho jezdce a jednu jezdkyni. Ekström bude mít za týmovou partnerku německou jezdkyni Claudii Hürtgenovou. „Největší výzvou pro mě bude, abychom tvořili dobrý tým,“ tvrdí Claudia.

Všechno závisí na kompromisech. Věci, které vyhovují jednomu jezdci, nemusejí být vůbec po chuti tomu druhému. Takže musíme dosáhnout nejlepšího kompromisu, abychom byli co nejrychlejší,“ podotýká Serra.

Veškeré know-how, získané z těchto extrémních závodů, nalezne uplatnění ve všech modelech Cupra. „Jsme pevně přesvědčeni o tom, že elektrifikace je naprosto slučitelná s vysokými výkony. Cupra jednoznačně kráčí cestou elektrifikace, takže všechno, co s touto technologií nějak souvisí, především se jedná o testování ve velmi nepříznivých podmínkách, nám může poskytovat velmi cenná data,“ vysvětluje Serra.

Komentáře ke článku