Novinky

  • 25.04.2023 Bad Policisté zjistili 2800 přestupků během akce, při které se zaměřili na dodržování rychlosti.

  • 23.04.2023 Good Soud v USA rozhodl, že autopilot automobilky Tesla při nehodě v roce 2019 neselhal.

  • 14.02.2023 Bad Ve věku 97 let zemřel čestný předseda společnosti Toyota Motor Corporation Dr.Soichiro Toyoda, který byl synem zakladatele společnosti.

Facebook Instagram

Zkušebna světlometů Seatu připomíná observatoř

Zkušebna světlometů Seatu připomíná observatoř

V čem je podobná práce astrofotografa a fotometrika

Každý západ slunce na břehu jezera Alqueva v Portugalsku je předehrou podívané, která nemá v Evropě obdoby. Astrofotograf Miguel Claro je v tomto okamžiku na cestě do observatoře, aby připravil teleskopy a fotografické přístroje na snímání nesmírného množství hvězd na nočním nebi.

Carlos Elvira, vedoucí vývoje osvětlení ve společnosti Seat, o 1100 kilometrů dál v Martorellu pracuje se svým týmem rovněž v maximální tmě, protože v ní testuje osvětlovací systémy všech vozidel. Oba obory, astronomie a fotometrie (analýza intenzity světla) v automobilovém průmyslu, mají mnohem více společného, než by se na první pohled zdálo.

Světlomety automobilu hrají zásadní roli z hlediska komfortu a bezpečnosti. „Veškerá naše práce se zaměřuje na dosažení takového osvětlení, které se dokáže dokonale přizpůsobovat různým podmínkám, s nimiž se můžeme na silnicích setkat,“ uvádí Carlos. Proto je nesmírně důležité pečlivě vypočítat dosah a šířku kuželu světla, ale i kontrast a jas konstruovaných světlometů.

Miguel Claro musí precizně kalibrovat teleskopy a fotografické přístroje, aby v maximální intenzitě zachytily souhvězdí Plejád, Orionu, Lyry nebo mlhovinu v souhvězdí Velkého psa s nejjasnější hvězdou celé oblohy Sirius, která je jeho nejoblíbenějším objektem pozorování. 

Carlos a Miguel sledují noční oblohu

Carlos i Miguel musí pracovat se světlem v naprosté tmě, ať se jedná o hledání nejlepšího nastavení nejvyspělejších světlometů, nebo fotografování hvězd. „Tma tvoří kulisy mé práce, protože odhaluje krásu vesmíru,“ říká Miguel. „Pro mě je to nezbytnost,“ souhlasí Carlos. Oba odborníci tráví ve tmě hodně času. Miguel venku na balkoně při sledování vesmíru v přírodní rezervaci Alqueva Dark Sky, v níž je obloha naprosto jasná minimálně 260 nocí ročně, a Carlos věnuje se svým týmem kolem 800 hodin testování světlometů a ověřování jejich vlastností.

Při práci obou odborníků je důležité, aby nedocházelo k žádnému druhu světelného znečištění. „Tmavá obloha v této oblasti umožňuje pozorovat hvězdy v největším možném rozsahu pouhým lidským okem. Stačí vzhlédnout k nebi a spatříte více než 4000 hvězd,“ tvrdí Miguel. Carlos se svým týmem ujede s jedním modelem ve tmě až 30 000 kilometrů při testování jeho světlometů v extrémních podmínkách ve všech částech světa. „Testy za tepla ověřují funkčnost elektronických systémů a v chladu optimalizují rozložení světla na vozovku. Zároveň zajišťují, aby se na světlometech nevytvářely vrstvy sněhu a ledu,“ dodává Carlos.

Carlos je při vstupu do observatoře Dark Sky Alqueva překvapený: „Mám dojem, jako bych vstoupil do naší zkušebny světlometů,“ Tato zkušebna je součástí Technického centra Seat a na její podlaze je položeno 40 metrů asfaltu. Tím se precizně napodobují podmínky jízdy za tmy. Inženýři zde mohou přesně sledovat rozložení světla, které ve světlometech a zadních svítilnách nového modelu Leon vytváří 340 diod LED.

Diody LED poskytují vyšší světelný výkon, delší životnost a spotřebují méně elektrické energie. Designéři osvětlení mají navíc díky diodám LED širší možnosti při určování, kam, kdy a jakým způsobem světlo dopadne. „Pro nás je hlavní zajistit efektivní elektronické řízení, vytvořit koncept optické soustavy, která umožňuje maximální výkony a soulad mezi požadavky na techniku a design, a navrhnout atraktivní, bezpečný výsledný produkt,“ vypočítává Carlos. Například u modelu Leon, vybaveného světlomety s diodami LED pro všechny osvětlovací funkce, dosahují tlumená světla světelného toku 1740 lumenů a osvětlují vozovku do vzdálenosti až 70 metrů.

Carlos si také prohlíží tenkou červenou linii kolem observatoře Alqueva. Astrofotograf ji používá pro osvětlení prostoru, aniž by tím rušil svůj výhled na oblohu a snižoval kvalitu fotografií. „Je to úplně stejné jako oblouk světla v interiéru, který jsme navrhli pro nový Leon,“ vysvětluje odborník na fotometrii.

Návrh tohoto světelného oblouku totiž sleduje stejný cíl: osvětlovat bez oslňování nebo odvádění pozornosti řidiče, která má být v tomto případě zaměřena na vozovku. „Byla to velká technická výzva, ale dosáhli jsme maximálně funkčního výsledku,“ podotýká. Tento pruh diod LED je navíc propojen s asistentem pro bezpečné vystupování, který upozorňuje cestující na přijíždějící vozidla při otvírání dveří.

Komentáře ke článku