Novinky

  • 14.02.2023 Bad Ve věku 97 let zemřel čestný předseda společnosti Toyota Motor Corporation Dr.Soichiro Toyoda, který byl synem zakladatele společnosti.

  • 11.01.2023 Bad V české soutěži Auto roku 2023 chybí mezi nominanty značky Škoda a Audi.

  • 02.01.2023 Good Peugeot spouští v ČR prodej nového modelu 408.

Facebook Instagram

Mareš odjede celou Evropu

Mareš odjede celou Evropu

Vsadí na osvědčenou Fabii

Pro Filipa Mareše bude letošním hlavním programem účinkování v rallyeovém mistrovství Evropy. Rodák z Mladé Boleslavi odjede v tomto šampionátu vůbec poprvé kompletní sezonu. Stejně jako loni usedne za volant vozu Škoda Fabia Rally2 Evo. Opět bude hájit barvy stáje ACCR Entry Engineering. O techniku se mu opět bude starat PMX Rally Management.

"Jsem opravdu nadšený, že můžeme v této fázi sezony ohlásit naše plány na účast v celém seriálu ERC. Tvrdě jsme na tom pracovali od poloviny loňské sezony a věřím, že se naše úsilí vyplatí a budeme v Evropě dělat českému rallyesportu dobré jméno," těší se Mareš.

Jednatřicetiletý závodník ovšem přiznává, že rozpočet na start v celé sezoně pořád ještě shání: "I když pro nás práce na zajištění potřebného budgetu ještě nekončí, chci moc poděkovat všem partnerům, kteří do toho jdou s námi. Těší mě, že pokračujeme s velikou většinou partnerů z předchozích sezon včetně Entry Engineering a Laureta Auto a připojili se k nám i noví podporovatelé. Pro naše letošní starty v Evropě jsme dostali také reprezentační podporu od Autoklubu České republiky," dodává.

Jednatel společnosti Entry Engineering Pavel Paickr věří, že Mareš může v letošní sezoně dosáhnout na dobrý celkový výsledek: "Filip jde výkonnostně neustále nahoru a v Entry Engineering se mu maximálně snažíme pomáhat vytvářet podmínky k ideální přípravě na jednotlivé závody. I přesto, že Filip pojede na některých soutěžích úplně poprvé a konkurence bude v letošním roce opravdu veliká, moc rádi bychom naše barvy viděli v konečném pořadí ERC mezi nejlepšími třemi," říká.


Pro Mareše sice bude letošní sezona první kompletní v mistrovství Evropy, to ovšem neznamená, že by s tímto šampionátem neměl žádné zkušenosti. Startuje v něm totiž už od roku 2015. V sezoně 2019 dokonce obsadil celkovou čtvrtou příčku a navíc se stal juniorským šampionem. Na kontě má tři pódiová umístění. Všechny vybojoval při zlínské Barum rallye. Zatímco v letech 2019 a 2022 ji dokončil jako druhý, v sezoně 2021 zde bral třetí místo.

Filip Mareš už má za sebou první letošní svezení. Foto: Entry EngineeringV letošním kalendáři navíc nenajdeme mnoho podniků, se kterými by Mareš neměl zkušenosti. Jsou jimi pouze portugalská Rallye Serras de Fafe a Skandinávská rallye. Ve druhém případě je tomu tak ale proto, že se soutěž ještě nikdy nekonala.

Kvůli povinnostem v Evropě se letos bude moci Mareš ukázat jen minimálně před domácími fanoušky. Určitě chce ale nastoupit při Valašské rallye, která na přelomu března a dubna otevře novou sezonu mistrovství republiky. V něm Mareš skončil už třikrát druhý. Na stříbro dosáhl v sezonách 2019, 2021 a 2022.

 

Cais další českou nadějíFilip Mareš nebude jediným Čechem, kterého letos uvidíme bojovat o body do mistrovství Evropy. S jistotou totiž v šampionátu nastoupí také Erik Cais. Pro něho sice je prioritou účast v mistrovství světa kategorie WRC 2, s vozem Škoda Fabia RS Rally2 chce ale odjet minimálně pět podniků ME. Mareše ve startovním poli určitě doplní při Rallye Serras de Fafe, Rallye Kanárské ostrovy, Lotyšské rallye, Římské rallye a Barum rallye. Stáj Orsák Rallysport ale před sezonou nevyloučila, že by mohl Cais v mistrovství Evropy nastoupit vícekrát.

Součástí letošního kalendáře je celkem osm soutěží. Do šampionátu se jezdcům započte sedm nejlepších výsledků.

V Evropě letos budeme vídat i Erika Caise. Foto: Orsák RallysportPrvní letošní start Mareše a Caise v mistrovství Evropy není daleko. Rallye Serras de Fafe se totiž koná již v termínu 10.-12. března.

Zdroj: Autonoviny, Filip Mareš, FIA ERC, úvodní foto: Entry Engineering

 

Komentáře ke článku