Novinky

  • 25.04.2023 Bad Policisté zjistili 2800 přestupků během akce, při které se zaměřili na dodržování rychlosti.

  • 23.04.2023 Good Soud v USA rozhodl, že autopilot automobilky Tesla při nehodě v roce 2019 neselhal.

  • 14.02.2023 Bad Ve věku 97 let zemřel čestný předseda společnosti Toyota Motor Corporation Dr.Soichiro Toyoda, který byl synem zakladatele společnosti.

Facebook Instagram

Škoda má vlastní kávu

 Škoda má vlastní kávu

Slupky použije na potahy sedaček

Zaměstnanci společnosti Škoda Auto budou od nynějška v pracovní době pít speciální firemní kávu. Značka totiž zavádí do svých českých výrobních závodů a kanceláří vlastní druh nesoucí název Curiosity Fuel. Ten je pěstován, pražen i balen speciálně pro automobilku a pochází z udržitelných zdrojů. Jeho distribuce již byla zahájena.

„Jako výrobce automobilů jsme si vědomi své odpovědnosti vůči životnímu prostředí a cítíme potřebu převzít průkopnickou roli v oblasti udržitelnosti,“ říká člen představenstva společnosti Škoda Auto pro nákup Karsten Schnake.

Kávové plody se pěstují na pečlivě vybraných rodinných farmách v Indii nebo Tanzánii. Po dodání do České republiky se zrna zpracovávají v rodinné pražírně Jablum, která sídlí v mladoboleslavské části Bezděčín. Káva vzniká v souladu s pravidly mezinárodní neziskové organizace Rainforest Alliance. Ta dohlíží na dodržování společensky a ekologicky odpovědných postupů i respektování přírody a farmářů během celého procesu výroby nebo dodávky kávy.

Spolupráce je součástí uzavřeného memoranda o porozumění, které potvrzuje soulad s certifikací Rainforest Alliance pro pěstování, dodávky a pražení kávy Curiosity Fuel. Pod dokumentem jsou podepsáni jak zástupci společnosti Škoda Auto a partnerských organizací, tak společností Jablum Czech a Neralu Plantation.

 

Slupky na potahy

 

Slupky kávových zrn najdou své uplatnění i po zkonzumování. Ve spolupráci se svým dodavatelem Bader totiž Škoda vyvinula proces, při kterém se budou používat k činění kůže pro potahy sedadel modelů Octavia a Kodiaq v interiéru Suite.

Kávové slupy se využijí na výrobu potahů sedadale mimo jiné i u modelu Kodiaq. Foto: Škoda Auto

„S kávou Curiosity Fuel, která se pěstuje v souladu s pravidly Rainforest Alliance, nejenže podporujeme spravedlivé a transparentní postupy od pěstování až po přípravu konečného produktu, ale také přijímáme principy oběhového hospodářství tím, že znovu využíváme odpadní surovinu z výroby kávy. A co víc, každý doušek kávy Curiosity Fuel může inspirovat další nápady, jak ještě účinněji snížit naši ekologickou stopu,“ dodává Schnake.

Na jedno sedadlo je potřeba 3,5 kilogramu tohoto odpadu. Ročně zaměstnanci Škody zkonzumují okolo 25 tun kávy.

V současnosti Škoda Auto zkoumá i další udržitelná řešení pro zpracování kůže. U modelu Superb ve variantě L & K je například kůže činěna za pomoci odpadní vody po zpracování oliv.

V Indii, kde se nová káva pěstuje, zodpovídá za aktivity koncernu Volkswagen právě Škoda Auto. Značka chce prostřednictvím vylepšeného vybavení podpořit i místní školu v blízkosti kávových plantáží.

Zdroj: Škoda Auto, Autonoviny.cz, úvodní foto: Škoda Auto

Komentáře ke článku