Novinky

  • 22.04.2019 Neutral Lotus, patřící čínskému holdingu Geely, připravuje superauto s elektrickým pohonem.

  • 20.04.2019 Neutral Nový Ford Kuga se v USA představuje jako Ford Escape a Lincoln Corsair.

  • 20.04.2019 Bad Zahájení sériové výroby elektromobilu Audi e-tron zpožďuje nedostatek akumulátorů.

Facebook Instagram

Seat začíná jezdit na biometan

Seat začíná jezdit na biometan

Efektivní zužitkování organického odpadu

Seat v současné době realizuje projekt Life Methamorphosis. Zabývá se v něm přeměnou organického odpadu na biometan, dále využívaný jako pohonná látka. Zkušební provoz momentálně běží v Barceloně.

Dokážeme vyrobit biometan v množství, které umožní řidičům 10 000 vozů ujet 15 000 kilometrů za rok,“ uvedl Andrew Shepherd, který Life Methamorphosis vede.

Proces začíná, jakmile je v areálu recyklačního závodu Ecoparc 2 vytříděn veškerý organický odpad a umístěn do obrovských nádob pro anaerobní digesci. Díky nepřítomnosti kyslíku se v nich spustí rozkladné procesy, mezi jejichž konci stojí plyny. O 30 dnů později vznikne bioplyn s 65% podílem metanu. 

Následují jeho rafinace, stlačení a uskladnění. Biometan je poté připravený k použití v jakémkoli vozidle na zemní plyn. Doplnění paliva na plnicí stanici trvá méně než tři minuty.

Testovací fáze se zatím zúčastňují jen čtyři automobily (tři leony a jedna arona). Ecoparc 2 je nicméně ročně schopen vyprodukovat takové množství biometanu, že by 3750 leonům umožnil objetí zeměkoule.

Komentáře ke článku

reklama
reklama