Novinky

  • 26.05.2020 Good Francouzský prezident Macron přislíbil automobilkám v zemi masivní podporu

  • 25.05.2020 Good Kolínská automobilka TPCA dnes obnovila výrobu

  • 24.05.2020 Bad Americká divize autopůjčovny Hertz vyhlásila kvůli koronaviru bankrot

Facebook Instagram

Nejdůležitější je dostatečný boční odstup

Nejdůležitější je dostatečný boční odstup

Continental zkoumal soužití řidičů a cyklistů

Společnost Continental si objednala průzkum, týkající se soužití řidičů a cyklistů v silničním provozu. Agentura STEM/MARK v této souvislosti oslovila celkem 501 respondentů.

Že jde o skutečně ožehavé téma, vyplynulo už z toho, že přes 70 % dotázaných bylo svědkem incidentu, kdy biker ohrozil či omezil člověka za volantem automobilu. Ovšem jen o málo menší počet lidí zažil přesně opačnou situaci.

Co by mělo být základním pravidlem při předjíždění do pedálů šlapajících nadšenců? Osm z deseti účastníků výzkumu za něj považuje zachování dostatečného bočního odstupu. Pro šest z deseti je velmi důležitý výběr správného místa k manévru. Mělo by tomu tak být na rovném a přehledném úseku vozovky. Rozhodně ne na křižovatkách, před přechody pro chodce, na kruhovém objezdu, nebo pokud cyklista jede středem komunikace a chystá se odbočit. Polovina respondentů zdůrazňuje současnou nutnost zpomalení vozidla.

Dokáží se všichni porovnat?

Řadu neštěstí má na svědomí i náhlé otevření dveří zaparkovaného automobilu do jízdní dráhy. Pokud se tak stane bezprostředně před přijíždějícím cyklistou, často to končí střetem. V zemi šlapadlům všeho druhu zaslíbené, tedy v Nizozemsku, přišli na to, jak jim předcházet. Vystupující osoba ovládá dveře vzdálenější pravou rukou. Tento pohyb ji donutí pootočit trup a poskytne lepší výhled dozadu z okna i zrcátka.

Anketa zároveň odhalila nespokojenost veřejnosti s rozvojem, ale i kvalitou cyklostezek u nás. Přitom jde o ideální řešení, jak tyto dva jen obtížně spolu koexistující světy oddělit.

Komentáře ke článku