Novinky

  • 06.07.2020 Neutral Do konce roku má být v ČR zprovozněno 63 kilometrů nových dálnic a silnic

  • 05.07.2020 Neutral VC Rakouska, úvodní podnik nového ročníku F1, vyhrál Fin Valtteri Bottas (Mercedes)

  • 04.07.2020 Bad Prodej nových aut klesl v ČR v prvním pololetí meziročně o 26 procent

Facebook Instagram

Řidič nepotřebuje velké množství jídla

Řidič nepotřebuje velké množství jídla

Záleží však na jeho složení

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a mnoho lidí podniká dlouhé cesty automobilem. Pro zajištění hladkého průběhu je velmi důležité věnovat pozornost tomu, co se jí před zahájením jízdy i v jejím průběhu.

Požití nevhodných potravin může způsobit ospalost, únavu, pocity úzkosti nebo poruchy trávení. To má pak negativní vliv na koncentraci řidiče, což výrazně zvyšuje riziko nehody. Slovy Dr. Mari Carmen Lópezové z lékařského střediska Seat Cars „nestačí si říci, že to za chvíli přejde. Musíte být zcela schopni vnímat a ovládat, cítit se co nejlépe. A k tomu přispěje i požití správného jídla.

Řízení je aktivitou, při níž se spálí 1000 až 1350 kcal za den. Je tedy porovnatelné s odpočinkem. Řidič proto nepotřebuje přijímat velká množství jídla. Stačí 2000 až 2500 kcal za den. Ale „nikdy byste neměli usedat za volant s prázdným žaludkem, protože byste mohli trpět nízkou hladinou cukru v krvi a mohla by se vám začít točit hlava. Bolesti břicha navíc zkracují dobu, po kterou se dokážete soustředit, protože vaše mysl se bude zabývat jinými záležitostmi,“ vysvětluje Dr. Lópezová.

 

Během cesty autem je vhodné konzumovat snadno stravitelné jídlo

 

Velké porce vedou k ospalosti, bolestem břicha, pálení žáhy a plynatosti. Všechny uvedené symptomy negativně ovlivňují schopnost soustředit se. Pokusy prokázaly, že například po obědě klesá výkonnost o 10 %. Dr. Lópezová doporučuje „dělat časté zastávky a jíst malé porce. Po hlavním jídle se vydejte na patnáctiminutovou procházku, nebo si zdřímněte, abyste si vyčistili mysl.

Smažená nebo kořeněná jídla a omáčky se mohou stát překážkou bezpečné jízdy. Za volantem je také nejlepší vyhnout se rýži, luštěninám a těstovinám. Vzhledem k tomu, že je řízení aktivitou, která nevyžaduje velký příjem kalorií, nedoporučuje se jíst příliš mnoho sacharidů, způsobujících nadýmání. Kromě toho jsou snadno stravitelné a velmi brzy se znovu přihlásí hlad.

Přestože jsou citrusy, cibule a rajčata zdravými potravinami, při jejich nadměrné konzumaci mohou způsobit reflux žaludečních kyselin. Při celodenním cestování automobilem je proto vhodné se jim vyhnout.

Podle studie, zveřejněné univerzitou Loughborough z Velké Británie a Evropským institutem pro hydrataci, se řidiči, kteří nejsou dostatečně hydratovaní, dopouštějí stejných chyb jako ti s 0,8 promile alkoholu v krvi, tedy jako by vypili čtyři skleničky vína. Nejběžnějšími projevy jsou nechtěná vyjetí z jízdního pruhu, opožděné reflexy při brzdění a nebezpečná jízda po krajnici.

Podle Dr. Lópezové „může dehydratace vést k pocitům točení hlavy, zvracení a v nejextrémnějších případech dokonce ke ztrátě vědomí.“ Z toho důvodu je zásadní pít, a to zejména za horkého počasí a při každém zastavení. Nejlepší je čistá voda, ale může být také smíchána s ovocnou šťávou nebo nealkoholickými nápoji.

 

Zvláště v horkých dnech je důležité dodržovat pitný režim

 

Co se týče kofeinu, Dr. Lópezová zdůrazňuje, že „dva šálky kávy nebo čaje během dne sice mohou pomoci udržet ve střehu, ale mohou také způsobit neklid.“ Pití energetických nápojů za jízdy je naprosto nevhodné.

Pravidla silničního provozu ve většině evropských zemí výslovně nezakazují jíst nebo pít za volantem. Obě činnosti však mohou rozptylovat pozornost řidiče a omezovat volnost pohybu. Studie univerzity v Leedsu došla k závěru, že reakční doba při jezení se prodlužuje o 44 %.

Například ve Španělsku může být řidiči, který jedl nebo pil během řízení, udělena pokuta 200 eur. Ve Velké Británii hrozí pokuta 100 liber a odečtení tří bodů. Proto by měla být ke svačině a doplnění tekutin používána odpočívadla.

Komentáře ke článku